Екологично чисти градове - към това се стремим всички ние. Всеки иска въздухът в града, където живее да е чист, свеж и приятен, но не навсякъде е така. Ако трябва да сме честни, в България нещата са доста добре - планините, въздушните течения и разбира се зеленината ни осигуряват доста чист въздух. Антирекордьори в това отношение са мегаполисите в Китай, Япония, Северна и Южна Америка. Едно от най-неприятните неща се случват в китайската столица Пекин - смогът там е толкова наситен, че на места има билбордове със снимки на слънцето. Но има и други места по планетата, където смогът е само рядко явление, а кадрите от Пекин повод за възмущение. Подбрали сме 5 от най-екологичните градове в света и се надяваме скоро и някой нашенски град да попадне в класацията. Какво мислите възможно ли е това? - споделете мнението си в коментарите.
Ванкувър, Канада
Започваме ударно нашата класация с Ванкувър, Канада - град с население близо 600 хиляди жители. Канадците са си поставили високата цел през 2020 година да се превърнат в най-екологичният град в света. И всичко изглежда, че върви по план. Ванкувър получава около 90% от нужната енергия от водноелектрически централи, като същевременно има опит и с други възобновяеми източници - слънчеви батерии и вятърни централи. Друг плюс на канадския град са развитият градски транспорт и велоалеите, чиято дължина е около 400 километра. За справка, в два пъти по-голямата София алеите са с обща дължина 28 километра - няма и 10% от тази във Ванкувър.
Всички тези фактори помагат на космополитният Ванкувър да бъде с най-ниски въглеродни емисии на човек. Нещо повече - канадците искат до 2020 година да ги намалят с още 33%! Нещо, за което Ванкувър може да помисли са електрическите коли. Те са крайно малко, а станциите се броят на пръсти. Властите смятат, че това ще се промени. Прогнозите сочат, че през 2020 година електрическите автомобили ще съставляват 15% от продажбите на нови коли.
Коритиба, Бразилия
Бразилия е една от най-бързо разрастващите се икономики в света. За разлика от Китай, където повечето градове дължат развитието си на милиони тонове изгорели газове, в Коритиба имат друга идея. Още през 70-те години на миналия век властите разработват дългосрочен план за развитие на града. Акцентира се на повече зелени площи и чиста среда. Когато е взето това решение на глава от населението се е падало само 1 кв. метър зелена площ, сега тази цифра е нараснала до над 52. Посадени са милиони дървета и са създадени десетки паркове и горски площи.
Жителите на Коритиба също допринасят за благото на града. 90% от тях рециклират 2/3 от боклука си всеки ден, а любопитна програма им позволява да заменят боклука за нови продукти. Дано в скоро време и другите градове в Бразилия постигнат баланса на Коритиба.
Сан Франциско, Съединени щати
Интересен представител сред най-екологичните градове в света е Сан Франциско. Той е сред най-космополитните градове в Съединените щати, а както знаете това обикновено противоречи на екологията. Но това не се отнася за Сан Франциско, който притежава изключително добри показатели за чистотата на въздуха и управлението на боклука. Около 77% от отпадъците на града се рециклират, а 20% от градските площи са паркове. За разлика от Ванкувър, Сан Франциско е много напред що се отнася до електрически автомобили. Плановете са да бъдат изградени близо 3000 станции за зареждане на електрически автомобили, а към наши дни бройката на тези автомобили да над 1000 и още 5000 хибридни.
Осло, Норвегия
Северна Европа винаги е била пример за чистота и не е изненада, че Осло е сред най-екологичните градове в света. Из града са интегрирани "умни лампи", които светят само когато има нужда и съобразено с моментния трафик. Също така част от отоплението на Осло се осигурява от био метан, получен от разлагането на отпадъци. Амбициите не свършат дотук - норвежците искат до 2030 година да намалят с допълнителни 50% въглеродните емисии на града.
В града безшумно обикалят около 2000 електрически автомобила, а за тях са изградени над 400 станции за зареждане. Електрическите возила имат и много привилегии - безплатно паркиране, освобождаване от данъци (Които, впрочем, са много в тази част на Европа), както и възможност да се движат в лентите на градския транспорт.
Не на последно място 80% от енергията в Осло е възобновяема. Нещата не приключват дотук - столицата на Норвегия иска през настоящото десетилетие да захранва 100% от отоплението си чрез възобновяеми източници.
Копенхаген, Дания
Макар на първо място Копенхаген не може да бъде определен за победител, тъй като в тази класация не е възможно да има губещи, а и по някои категории предишните градове печелят. Столицата на Дания напълно заслужава мястото си сред най-екологичните градове в света, най-вече заради огромното количество велосипеди. Населението на Копенхаген е горе-долу колкото това на София - 1,2 милиона, а 1/3 от тях се придвижват с велосипеди до работа. За целта са изградени са над 350 километра велоалеи, а целта на властите е до 2015 година броят на велосипедистите да нарасне до 50% от населението на града.
Дания е най-големият производител на енергия от вятъра, а от своя страна тази енергия захранва 19% от нуждите на страната. Изградената наскоро централа Анхолт е съставена от 111 турбини с обща мощност 400 мегавата. Тя дава допълнителни 4% електричество. Целта на Копенхаген е до 2025 година да се превърне в първата столица, която не изпуска абсолютно никакви въглеродни емисии. Затова управляващите за наложили задължителни зелени площи на покрива но новопостроените сгради. Също така се предвижда изграждането на паркове с площ половин футболно игрище. По този начин към 2015 година всеки жител на Копенхаген ще има зелена площ на разстояние не повече от 15 минути пеш.